Blog

Kamień we wnętrzu i jego rodzaje

Kamień to bardzo piękny i szlachetny materiał, który nadaje wnętrzu niepowtarzalny wygląd. Może stanowić akcent lub obejmować większość pomieszczenia. Oczywiście wszystko w zależności od tego na jakim efekcie finalnym nam zależy. Jest to mocny i wytrzymały materiał, odporny na zarysowania i w większości na wodę i wysoką temperaturę. Jednak aby wybrać dobrze nie możemy sugerować się tylko wyglądem ale przede wszystkim jego właściwościami fizycznymi.

Rodzaje kamienia

Jest wiele rodzajów kamienia, ale te występujące najczęściej we wnętrzach to granit, marmur, trawertyn, bazalt, łupek, kwarcyt i onyks. Większość z nich ma bardzo podobne właściwości ale są też cechy ich wyróżniające, które mogą decydować o ich wyborze. Idąc po kolei:

  • Granit – jest to skała magmowa występująca w wielu wersjach kolorystycznych, często z ziarnistym wzorem. Jeden z najtwardszych i wytrzymałych kamieni. Jest odporny na zarysowania, wysokie temperatury, nasiąkanie tłuszczem i wody. Długo zachowuje swój wygląd i właściwości użytkowe. Doskonale sprawdzi się na podłogach, ścianach, schodach, kominkach i jako blaty.
  • Marmur – skała składające się przede wszystkim z wapieni i kwarcytu. Przez co jest mniej odporna na nasiąkliwość i temperatury niż granit. Jednak w dużej mierze jest odporny na zarysowania i uszkodzenia. Ma piękny, elegancki wygląd, o żyłowatym wzorze. Jest kojarzony z prestiżem i bogactwem. Sprawdzi się na ścianach, podłodze i jako blaty, jednak przez jego nasiąkliwość nie polecałabym go do kuchni. Ważnym jest też aby odpowiednio o niego dbać aby nie stracił na swoich walorach estetycznych.
  • Trawertyn – jest to skała osadowa odporna na ścieranie i wysoką temperaturę ale o bardzo porowatej strukturze przez co jest łatwo nasiąkliwa. Niewątpliwie ich dużym walorem jest kolorystyka, mieni się w różnych odcieniach beżu, przez co stwarza bardzo ciepły i rodzinny klimat we wnętrzu. Można go stosować na ścianach, jako okładziny kominka i podłogach. Jednak trzeba pamiętać aby były one odpowiednio wypełnione. Należy dbać i impregnować trawertyn przynajmniej dwa razy do roku jeśli chcemy cieszyć się jego unikatowym wyglądem.
  • Bazalt – jest to skała wulkaniczna, bardzo twarda i ciężka, odporna na ścieranie, a nawet działanie kwasów. Wytrzymuje temperatury z przedziału -70 do 150 stopni Celsjusza. Kolory to czerń i różnego rodzaju szarości. Sprawdzi się na podłogach, szczególnie w miejscach intensywnego ruchu, ścianach, schodach, kominkach i jako blaty kuchenne. Co jest niezwykłym atutem bazalt nie wymaga impregnacji.
  • Łupek – jest to grupa skał metamorficznych, krystalicznych i osadowych o dużej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia oraz wodoodpornych o łupkowatej strukturze. Posiada różnorodną kolorystykę, wręcz unikatową, która łączy w sobie rzadko spotykane barwy, odcienie oraz wzory. Przez co stanowi ciekawy wybór nadając wnętrzu niepowtarzalny wygląd i charakter. Co ciekawe jest to jeden z najtańszych kamieni, które łatwo zachować w czystości. Warto dodać, co jest atutem łupka, że szlifowane płytki nie są tak śliskie jak w przypadku ceramiki. Dzięki chropowatej strukturze ma właściwości antypoślizgowe. Można go stosować na podłogach, schodach i ścianach w każdym pomieszczeniu.
  • Kwarcyt – jest to skała, składająca się przede wszystkim z ziarnistego kwarcu. Jest bardzo wytrzymała, odporna na uderzenia, zarysowania i plamy, o małej nasiąkliwości. Posiada niesamowitą paletę barw i odcieni. W niektórych przypadkach swoim wyglądem może przypominać marmur, jednak w przeciwieństwie do niego jest zdecydowanie wytrzymalszy, odporniejszy na zabrudzenia i nienasiąkliwy. Można bez problemu zastosować go jako blat, na ściany w każdym pomieszczeniu, podłodze, schodach, na zabudowy kominka. Co warto dodać kwarcyt bez polerowania ma tendencję do refleksów świetlnych i prezentowania się jak po obróbce.
  • Onyx – nie mogłabym nie wspomnieć o tym przepięknym kamieniu. Ma niesamowitą zdolność przepuszczania światła, dzięki czemu za jego pomocą możemy tworzyć niepowtarzalne i przyciągające wzrok aranżacje. Cechuje się niejednolitym wybarwieniem, z różnego rodzaju żyłkami tworzącymi niejednokrotnie fantazyjne mozaiki. Światło dodatkowo wydobywa z niego głębię koloru podkreślając jego walory i strukturę, nadając mu głębi i wręcz tajemniczości. Jest stosowany przede wszystkim jako kamień dekoracyjny, ponieważ jest stosunkowo miękki, mało odporny na zarysowania i uszkodzenia. Trzeba przy nim pamiętać o impregnacji i żywicowaniu a przy czyszczeniu używać tylko delikatnych środków. Onyks sprawdzi się na ścianach jak i zabudowach kominka.

Formy kamienia

Na rynku istnieje wiele form kamienia co daje nam duże możliwości aranżacyjnych. Są dostępne jako wielkoformatowe płyty, w tym przypadku przed ich zakupem należy sprawdzić czy nie będzie problemu z transportem i czy jest możliwość wniesienia ich do domu/ mieszkania. 

Mamy również możliwość wyboru mniejszych płytek o różnej wielkości i grubości. Można z nich tworzyć niesamowite wzory na podłodze jak i ścianach, czy także jaki obudowa kominka. Ciekawym pomysłem na ożywienie niejednego pomieszczenia jest użycie mozaiki kamiennej, która w niesamowity i niepowtarzalny sposób nada mu wyrazistości i charakteru. 

Także dostępne są różnego rodzaju formy 3d kamienia ale z tym należy uważać, ponieważ w zbyt dużej ilości może przytłoczyć i zdominować pomieszczenie. Polecałabym użycie go jako zaakcentowanie miejsca, które chcemy wyróżnić, na pewno wtedy zrobi większe wrażenie i nada temu miejscu nowy wyraz.

Ciekawym pomysłem, o którym warto wspomnieć i do tego tańszym od wymienionych powyżej jest wybór forniru kamiennego. Jest on zdecydowanie lżejszy niż płyty i łatwiej się go nakłada, przez co montaż właściwie możemy wykonać sami. Co do zastosowania go to w tym przypadku chyba ogranicza nas tylko wyobraźnia 🙂 spokojnie nada się na fronty meblowe i w miejscach gdzie jest duża wilgotność a nawet bezpośredni kontakt z wodą. Oczywiście jako wariant tylko dekoracyjny również doskonale się sprawdzi.

Podsumowanie

Wprowadzając kamień do wnętrza wnosimy do niego świeżość i oryginalność. Jest to materiał, z którego może powstać wiele niesamowitych aranżacji ponieważ jego różnorodność jest ogromna a w formach naprawdę możemy przebierać. Nawet nie musimy aż tak przepłacać aby trochę natury przemycić do naszego wnętrza, więc czasami warto przemyśleć i przeanalizować opcje czy nie lepiej zrezygnować z jakiegoś sztucznego materiału na rzecz tego naturalnego. Jednak pamiętajcie aby zawsze wcześniej upewnić się o charakterystycznych cechach wybranego kamienia i sposobie jego pielęgnacji aby cieszy się jego wyglądem przez długie lata.

kategoria:

Blog

Udostępnij:
Powiązane posty

-Ceglany salon-

26,42 mkw Punktem wyjścia była całkowita zmiana pomieszczenia, które długi czas nie było remontowane. Salon przeszedł całkowitą metamorfozę. Na jednej…

-Łazienka z tapetą-

6,20 mkw Główną rolę w tej minimalistycznej łazience odgrywa beż, otulając całą przestrzeń i nadając jej przytulności. Dodatkowym jej ubogaceniem,…

-Przytulna sypialnia-

12,02 mkw Od samego wejścia sypialnia ta zachęca do wyciszenia i odpoczynku. Ciepłe kolory drewna, beżu, szarości i bieli uspokajają…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anna Zawadzka

 Dbam o każdy szczegół i lubię jak po skończonej pracy widzę uśmiech i radość. To jest mój priorytet! 

Obserwuj po więcej!
Popularne wpisy